Domowe porządki czyli jak wyczyścić osłony okienne

Okres wakacyjny to nie tylko czas błogiego lenistwa. Letnia aura sprzyja pracom remontowym. A wiadomo, że remont wiąże się z koniecznością przeprowadzenia gruntownych porządków. Warto więc przy okazji odświeżyć osłony okienne. Tylko w jaki sposób? Problemem może być ich odpowiednie czyszczenie, tak by ich nie uszkodzić. Sposób czyszczenia zależy w głównej mierze od materiału z jakiego są wykonane.

pulizie di primavera

 

Żaluzje aluminiowe

Jest kilka sposobów ich czyszczenia. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wtedy można użyć szczoteczki. Jeżeli są bardzo zabrudzone, można je ściągnąć i za pomocą prysznica umyć letnią wodą z delikatnym płynem do czyszczenia.

Żaluzje drewniane

Wykluczone jest czyszczenie na mokro, gdyż zmniejsza to żywotność żaluzji oraz powoduje powstawanie nieładnych zacieków. Do czyszczenia możemy użyć suchej szmatki, szczotki lub specjalnego środka antystatycznego do drewna.

Rolety materiałowe

Stanowią praktyczną i efektowną dekoracje wnętrz, o którą wypada dbać z należytym szacunkiem, gdyż o ile ich odkurzenie nie sprawia większych  problemów, o tyle przy większych zabrudzeniach może być to  utrudnione, ze względu na to, iż nie nadają się do wyprania w pralce. W przypadku usuwania kurzu – najlepiej użyć niezawodnej ściereczki z mikrofibry, odkurzacza lub delikatnej szczoteczki. Małe plamki możemy również usunąć za pomocą gumki. Kiedy mamy do czynienia z silniejszym zabrudzeniem, do wyczyszczenia możemy użyć gąbki namoczonej w wodzie z łagodnym detergentem. Nie należy jednak materiału  zbyt mocno pocierać, namaczać, jeśli nie chcemy aby skończyło się to nieładnymi zaciekami na rolecie.  Co należy jeszcze wiedzieć to to, że pod żadnym pozorem nie należy  ściągać tkaniny z rolki nawojowej, ponieważ jej ponowne nawinięcie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Rolet materiałowych nie wolno także prasować.

Rolety Dzień/Noc wykonane są ze specjalnego materiału w pasy przezroczyste i nieprzepuszczające światła, co pozwala na pełne zasłonięcie okien w nocy i sterowanie natężeniem oświetlenia w dzień. Tkaniny typu dzień-noc nie można prać w pralce ani chemicznie ze względu na materiał (głównie poliester), który może się odbarwiać. Można je natomiast odkurzać odkurzaczem z końcówką szczotkową.

Plisy

Plisy są zwykle wykonane z wysokiej jakości impregnowanego materiału, który dzięki swoim właściwościom jest odporny na wnikanie i osiadanie się kurzu. Dbałość o plisy wymaga zwykle użycia odkurzacza lub miotełki do kurzu. Tkaninę do plis możemy bez większego ryzyka wyprać ręcznie. Należy wtedy ściągnąć tkaninę i namoczyć w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, nie należy pocierać, zginać, miąć, lecz pozwolić zabrudzeniom samoistnie rozpuścić się w wodzie. Następnie wypraną tkaninę zakładamy z powrotem na ramę i co najważniejsze – pozostawiamy całkowicie złożoną co najmniej przez 24 h, by uniknąć nieładnych odkształceń. Zważając na ekskluzywność plis – czyszczenie większych zabrudzeń warto powierzyć specjalistom, którzy za pomocą ultradźwięków pozbędą się zabrudzeń lub po prostu wymienić samą tkaninę na nową.

 

Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia osłon okiennych należy zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle się do nich stosować. Nie podejmujmy działań, jeżeli istnieje ryzyko, że podczas czyszczenia osłony mogłyby ulec uszkodzeniu.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s