Wiosenne porządki w Twoim oknie!

Żaluzje pionowe, poziome, rolety materiałowe, plisy – to tylko kilka rodzajów osłon okiennych, które najczęściej goszczą w naszych domach. Spełniają one funkcje praktycznej ochrony przed słońcem, są również elementem dekoracyjnym wnętrz. Aby przedłużyć ich żywotność oraz zachować estetyczny wygląd, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja oraz konserwacja.

Sposób pielęgnacji żaluzji i rolet jest ściśle związany z ich rodzajem oraz materiałem
z którego są wykonane. Czyszczenie naszych osłon warto zaplanować na słoneczny dzień, gdyż odpowiednie naświetlenie zagwarantuje nam realne oszacowanie poziomu zabrudzenia, co pozwala zdecydować czy poprzestać na ich  odkurzaniu czy też konieczne będzie użycie środków czyszczących.

Żaluzje poziome

Dobrze znane żaluzje poziome to cienkie paski zwane lamelami, umieszczone na drabinkach sznurkowych. Nasłonecznienie wnętrza zależy od kąta nachylenia lameli, który regulujemy za pomocą specjalnego, umieszczonego z boku pokrętła. Zazwyczaj wykonane są z materiałów, takich jak: Drewno, PCV, aluminium. Jeżeli żaluzje nie są mocno zabrudzone, do ich czyszczenia można użyć specjalnej szczoteczki, składającej się zazwyczaj z kilku równolegle umieszczonych wałeczków futrzanych. Użycie takiej szczotki pozwala na równoczesne i wygodne odkurzenie kilku segmentów lameli. Można posłużyć się także suchą szmatką. Jeżeli zaś stan żaluzji wymaga czyszczenia, zabrudzenia usuniemy przy użyciu letniej wody z detergentem. W przypadku żaluzji z PCV i tworzyw sztucznych, każde pióro czyścimy z osobna, a następnie wycieramy suchą szmatką.

Żaluzje aluminiowe – Jest kilka sposobów ich czyszczenia. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wtedy możemy użyć wspomnianej wyżej, dostępnej w wielu marketach szczoteczki czyszczącej kilka lameli naraz. Jeśli są bardzo zabrudzone, można je ściągnąć i z pomocą prysznica umyć letnią wodą z delikatnym płynem do czyszczenia.

Żaluzje drewniane – wykluczone jest czyszczenie na mokro, gdyż zmniejsza to żywotność żaluzji oraz powoduje powstawanie nieładnych zacieków. Do czyszczenia możemy użyć suchej szmatki, szczotki do odkurzania trudnodostępnych miejsc lub specjalnego środka antystatycznego do drewna.

Żaluzje pionowe – inaczej zwane  ,,Vertikalami”, są łatwiejsze w kwestii czyszczenia – jeśli pokryte są kurzem, wystarczy użyć  odkurzacza – najlepiej z końcówką w postaci szczoteczki, zaś jeżeli mamy do czynienia z  większymi zabrudzeniami , możemy skorzystać z pralki, ale należy pamiętać o ustawieniu programu przeznaczonego do prania tkanin delikatnych
i niskiej temperatury. Przed włożeniem lameli do pralki, należy je zwinąć i zabezpieczyć przed rozwinięciem. W żadnym wypadku nie powinno się ich wirować. Po zakończeniu prania, lamele należy rozwinąć i pozwolić im samoistnie wyschnąć. Nie wszystkie rodzaje tkanin nadają się jednak do prania. Należy przestrzegać w tym względzie instrukcji producenta.

Rolety materiałowe,  – stanowią praktyczną i efektową dekoracje wnętrz, o którą wypada dbać z należytym szacunkiem, gdyż o ile ich odkurzenie nie sprawia większych  problemów, o tyle przy większych zabrudzeniach może być to  utrudnione, ze względu na to, iż nie nadają się do wyprania w pralce. W przypadku usuwania kurzu – najlepiej użyć niezawodnej ściereczki z mikrofibry, odkurzacza lub delikatnej szczoteczki. Małe plamki możemy również usunąć za pomocą gumki. Kiedy mamy do czynienia z silniejszym zabrudzeniem, do wyczyszczenia możemy użyć gąbki namoczonej w wodzie z łagodnym detergentem. Nie należy jednak materiału  zbyt mocno pocierać, namaczać, jeśli nie chcemy aby skończyło się to  nieładnymi zaciekami na rolecie.  Co należy jeszcze wiedzieć to to, że pod żadnym pozorem nie należy  ściągać tkaniny z rolki nawojowej, ponieważ jej ponowne nawinięcie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Rolet materiałowych nie wolno także prasować.

Plisy – Plisy są zwykle wykonane z wysokiej jakości impregnowanego materiału, który dzięki swoim właściwościom jest odporny na wnikanie i osiadanie się kurzu. Dbałość o plisy wymaga zwykle użycia odkurzacza lub miotełki do kurzu. Tkaninę do plis możemy bez większego ryzyka wyprać ręcznie. Należy wtedy ściągnąć tkaninę i namoczyć w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, nie należy pocierać, zginać, miąć, lecz pozwolić zabrudzeniom samoistnie rozpuścić się w wodzie. Następnie wypraną tkaninę zakładamy z powrotem na ramę i co najważniejsze – pozostawiamy całkowicie złożoną co najmniej przez 24h, by uniknąć nieładnych odkształceń. Zważając na ekskluzywność plis – czyszczenie większych zabrudzeń warto powierzyć specjalistom, którzy za pomocą ultradźwięków pozbędą się zabrudzeń lub po prostu wymienić samą tkaninę na nową.

Obecnie na rynku powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w profesjonalnym czyszczeniu żaluzji i rolet, dlatego jeśli stwierdzimy, że samodzielne czyszczenie może sprawić nam kłopot, warto skorzystać z takich usług. O udzielenie dodatkowych informacji na temat pielęgnacji i konserwacji żaluzji i rolet powinniśmy zawsze  poprosić ich producenta lub dealera, gdyż mnogość rodzajów materiałów czasami utrudnia jednoznaczne określenie sposobu ich pielęgnacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s