Przegląd stylu: Styl skandynawski.

Zainteresowanie różnymi stylami w architekturze wnętrz z roku na rok wzrasta. Polacy coraz częściej zaczynają dostrzegać wagę odpowiedniej aranżacji swoich czterech kątów – tym samym decydując się na świadome ich zaprojektowanie.

 Styl Skandynawski, to przede wszystkim biel, prostota, funkcjonalność – tak w trzech słowach kluczach można go określić. Jest  przejrzysty i prosty, kładący duży nacisk na poczucie wolnej przestrzeni.

Wielu określiłoby go jako styl minimalistyczny, lecz jednak różni się on od powszechnego pojęcia współczesnego minimalizmu – surowego, metalicznego i opartego o kanciaste bryły. W przeciwieństwie do znanego nam minimalizmu, skandynawski styl – mimo dużej dominacji bieli – daje dużo poczucia przytulności. Koce, pledy, miękkie dywany – to naczelne dodatki w mieszkaniach skandynawskich rejonów.

Mieszkanie musi być również praktyczne – większość elementów cechuje prosta forma, ale też również przytulne, stąd dużo miękkich, ale też przydatnych dodatków. Skandynawowie stawiają na biele nie bez powodu. Zważając na położenie geograficzne ich krajów i deficyty słońca – można się domyślić, że im bardziej naświetlone i odbijające światło wnętrze tym lepiej dla zdrowia i samopoczucia. Dużą zaletą używania w pomieszczeniach bieli, jest możliwość stworzenia pięknej aranżacji bez dużej ilości zbędnych dodatków. Jasne pomieszczenia łatwo przełamać można subtelnymi elementami dekoracyjnymi.

fot. www. founterior.com

fot. www. founterior.com

Styl skandynawski to także odwołanie się do natury. Drewniane bielone podłogi, nielakierowane meble na których widnieje masa książek, dodatki z recyklingu, rękodzieła  oraz użycie materiałów ekologicznych –  nadają wnętrzu domowego ciepła i oryginalności.

Okna odgrywają ogromne znaczenie ze względu na wspomniany wcześniej deficyt światła – są duże i raczej nie przysłania się ich grubymi i ciężkimi zasłonami. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie domu w tym stylu należy raczej celować w subtelne rozwiązania osłonowe. Dobrze sprawdzą się roletki wolno wiszące z wykorzystaniem jasnych materiałów o średniej lub dużej przepuszczalności światła. Efektownie będą wyglądać także żaluzje drewniane o szerokich na 50 mm lamelkach  – najlepiej w kolorze jasnego drewna lub białe. Zestawiając je z drewnianymi elementami wyposażenia uzyskamy bardzo ładny efekt.

410_background_whites

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s