Kolor ma znaczenie!

O tym nikogo nie trzeba przekonywać. Dobrze dobrany do wnętrza  może zdziałać cuda –  nie tylko na płaszczyźnie estetycznej, ale również wpłynąć  może na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

(fot.www.yakal.net)

O znaczeniu koloru wiedzieli już starożytni Egipcjanie. Leczyli chorych kładąc ich w pomieszczeniach, gdzie światło słoneczne przechodząc przez kolorowe tkaniny opadało na chorego. Na różne dolegliwości  przeznaczone były poszczególne kolory, i tak: na dolegliwości żołądkowe – żółty, a przy chorobach gardła – niebieski.

Wybierając kolor ścian, mebli czy rolet – warto zapoznać się ze znaczeniami i oddziaływaniem danego koloru. W przypadku rolet, jest to bardzo istotne – gdyż to na nie opada światło, które przy materiałach lekko je przepuszczających nadaje wnętrzu delikatną, barwną poświatę. Przyjrzyjmy się zatem:

  • Czerwony – jest kolorem naturalnie przyciągającym wzrok, mocnym. Czerwień jest kolorem ziemskim, kolorem krwi, ognia, życia, a więc jest kolorem silnie pobudzającym i dodającym energii.
    W pomieszczeniach czerwień wygląda elegancko i efektownie, szczególnie, kiedy jest dodatkiem. Zbyt wiele tego koloru może powodować rozdrażnienie.

(fot.www.liftupthyneighbor.com )

  • Biel – jest barwą czystości i niewinności. Pomieszczeniom nadaję poczucie ładu i uporządkowania, a także je optycznie powiększa. Biel przynosi ulgę, uspokaja, wycisza zmysły i poprawia samopoczucie.

(www.fancycribs.com)

  • Żółtykolor słońca, ciepła, plaży, kojarzy się z ciepłym latem. Kolor ten jest zastrzykiem optymizmu , ma działanie pobudzające do życia oraz rozładowuje napięcia.

(fot.www.blindsuk.net)

  • Niebieski kolor wody i nieba. Przynosi uspokojenie, daje przyjemne poczucie świeżości o chłodu, wprawia w atmosferę zadumy. Używany w pomieszczeniach spowalnia puls, obniża ciśnienie krwi. Nie poleca się go w jadalniach i kuchniach, gdyż uznawany jest za kolor obniżający apetyt.

(fot.egyptiancottoncollection.com)

  • Zielonyjest kolorem lasu, wzgórz, natury. To kolor spokoju, równowagi i skupienia. Działa uspakajająco i odprężająco. Jest to kolor idealny dla miejsc, gdzie wymagany jest wysiłek intelektualny, gdyż stymuluje pamięć, łagodzi objawy stresu. Idealny do gabinetów, bibliotek, pomieszczeń medycznych.

(fot.www.architonic.com)

  • Fioletowyto kolor łączący ekskluzywność i dostojeństwo. Inspiruje, koi nerwy, wspomaga wysiłek intelektualny, u osób bardzo wrażliwych może wprowadzać w atmosferę melancholii, zamyślenia.

(www.horizonblinds.co.uk)

  • Pomarańczowyw swoim przytłumionym, ciemniejszym  odcieniu powoduje w uczucie przytulności i komfortu, poprawia nastrój. Jednak należy wziąć pod uwagę, że kolor ten w swych świetlistych odcieniach wzmaga czujność i nazbyt pobudza.

(fot.www.interiororiginal.com)

  • Brązowyto symbol stabilności, niezawodności. To kolor wywołujący skojarzenia ze spokojem, harmonią i równowagą. Daje poczucie stabilizacji, konkretności, elegancji, przytulności. Kolor ten dobrze sprawdza się w każdym pomieszczeniu.

(fot.www.interiororiginal.com)

Zapoznaliśmy się ogólnie z   najważniejszymi kolorami i ich znaczeniami, jednakże przy doborze odpowiedniego dla nas, powinniśmy przeprowadzić głębszą ekspoloracje, by typowany przez nas kolor odpowiednio dopasować do naszego wnętrza – tego domowego, jak i również osobistego. 🙂 W kolekcji Vertex S.A. znajdziecie całą feerię kolorów i odcieni rolet, które nie tylko będą się ładnie prezentować, ale także ukoją zmysły.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s