Praca w komfortowych warunkach – czyli jakie zasłony wybrać do biura.

Współczesne warunki życia wymagają od nas spędzania większej części dnia w pracy. Komfort w biurze istotnie wpływa na nasze samopoczucie. Pracując w nieodpowiednich warunkach, przykładowo siedząc na nieodpowiednio wyprofilowanym fotelu, w źle wentylowanym pomieszczeniu lub przy nieodpowiednim oświetleniu, stajemy się mniej wydajni, bardziej zmęczeni i niezadowoleni.

Światło jak wiadomo ożywia, pobudza, poprawia nastrój – doskonałym przykładem są kraje skandynawskie, gdzie jego brak skłania do aranżowania mieszkań w taki sposób, aby były jak najjaśniejsze i najlepiej doświetlone – zapobiega to popadaniu w permanentną chandrę. Podobnie przy urządzaniu biura należy pamiętać, że dostateczna ilość światła jest warunkiem niezbędnym do wydajnej pracy. Jest też druga strona medalu – zbyt intensywne nasłonecznienie powoduje dobrze znane każdemu, nieprzyjemne odbijanie się światła – szczególnie dotkliwe, kiedy pracujemy z monitorami. Kolejną sprawą jest nagrzewanie się pomieszczeń – nie zawsze klimatyzacja sprzyja zdrowiu, a koszty związane z jej eksploatacją mogą być duże.

Rozsądnym rozwiązaniem, które znacznie podniesie komfort pracy jest przejęcie kontroli nad światłem i wybranie odpowiednich osłon okiennych, które pozwolą wygodnie regulować jego natężenie. Dotychczas najczęstszym skojarzeniem pojawiającym się na myśl o osłonach okien w biurach były długie pasy lameli zamontowane do listwy pod sufitem, zwane też verticalami. Owszem, są nadal często wykorzystywane, natomiast obecnie mamy dużo większy wybór,  także pod względem estetycznym. Bardzo popularne i wracające do łask projektantów wnętrz okazują się żaluzje aluminiowe poziome – szczególnie te z szerokimi lamelami oraz perforowane – perforacja sprawia, iż przy całkowitym przesłonięciu okna, dostęp światła nie jest zupełnie ograniczony. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tego typu osłonami jest łatwość dostosowania do nowoczesnej architektury, opartej w dużej mierze na wykorzystywaniu form aluminiowych.

fot.www.contractorwindowsolutions.com

Interesująco prezentują się także panel tracki – czyli panele japońskie. Te szerokie pasy materiału nadają pomieszczeniom interesujący charakter, szczególnie tym o dużej przestrzeni z dużymi powierzchniami okiennymi. Dobrym rozwiązaniem mogą być również rolety materiałowe. Przy ich wyborze, oprócz walorów estetycznych, należy zwrócić uwagę na właściwości tkanin, takie jak poziom przepuszczalności światła czy odbijanie promieni słonecznych.

Do biura najlepiej będą się nadawały materiały, które całkowicie nie zaciemnią pomieszczenia, a zarazem odbiją odpowiednią ilość światła – dobrym sposobem na komfort są tkaniny typu screen, z których produkuje się osłony zewnętrzne, natomiast można zastosować je także do wewnątrz.
fot.www.aliexpress.com

Dużym udogodnieniem, o którym należy pamiętać podczas planowania osłon w biurze jest ich automatyzacja. Kiedy osłon jest dużo, to  ręczna manipulacja może być irytująca i czasochłonna, dlatego czy jest to żaluzja pozioma, panel track czy roleta  materiałowa  – możemy dobrać do niej najkorzystniejszy system automatyzacji.

Specjaliści Vertex S.A. służą pomocą w doborze osłon, tkanin, a także wymiarowania i ich montażu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s