Przegląd stylu: Styl Japoński

Aranżacja wnętrza w stylu japońskim , to właściwie minimalizm w wersji orientalnej.  Wnętrze japońskie ma sprzyjać kontemplacji, zadumie, wyciszeniu, a nadmiar przedmiotów tego nie ułatwia, dlatego
w urządzonych na ten styl pomieszczeniach jest ich niewiele i jeśli są, to mają praktyczne zastosowanie. Oczywiście nie można zapomnieć, że japoński praktycyzm nie pomija kwestii estetycznej – jest ona bardzo ważna, wręcz duchowa. Elementy dekoracyjne wnętrz orientalnych są ściśle związane z kulturą. Należą do nich malowidła ścienne, drzewka bonsai, kwiaty i ich kompozycje czy też małe fontanny.

Kolorystyka, jaką stosuje się w japońskich wnętrzach to barwy ziemi. Są to kolory takie jak czarny i czerwony – symbolizują one życie i energię. Czerń – stosowana z umiarem doskonale podkreśla geometryczne formy wnętrza, wyposażenia, raczej współgra z innymi neutralnymi barwami aniżeli  kontrastuje. Czerwień dodaje japońskim wnętrzom charakteru, jest stosowana z należytym umiarem aby nie wzbudzać wrażenia agresywności pomieszczeń. Jako że jest to kolor pobudzający – domownikom dodaje energii.

Istotnym elementem orientalnego wnętrza jest światło, natomiast nie jest ono wykorzystywane w pełni. Nie stosuje się zawieszonych nad stołami lamp, mocnego oświetlenia. Bardziej właściwe jest oświetlenie boczne – lampki ustawione w kątach lub delikatnie zwisające żyrandole. Lekkie zacienienie pomieszczeń, jak łatwo sobie wyobrazić, działa odprężająco, uspakajająco oraz sprzyja skupieniu – a  o to  w stylu japońskim chodzi.

Przyglądając się dalej można zauważyć, ze okna odgrywają ważną role, są one zwykle bardzo duże, lecz również delikatnie osłonięte – światło nie wpada agresywnie do środka, lecz delikatnie się przebija.

Panele japońskie – jak sama nazwa wskazuje są charakterystyczne dla orientalnych wnętrz. Należy jednak pamiętać o wybieranych materiałach. Nie mogą być one całkowicie zaciemniające. Najlepiej sprawdzają się delikatne, ziemiste i przepuszczające światło tkaniny.

Materiały, które zwykle wybierane są do urządzenia wnętrza to bambus, drewno, papier. Maty bambusowe czy żaluzje drewniane do osłony okien powinny idealnie spełniać swą rolę. Wbrew pozorom osłaniając okna wnętrz japońskich zastosować można również żaluzje aluminiowe – na pierwszą myśl może to się wydawać dziwnym pomysłem, lecz spoglądając na poniższe zdjęcie – jak najbardziej trafionym.

Panele japońskie z powodzeniem stosowane są jako element oddzielający w dużych pomieszczeniach, dzięki czemu można z łatwością stworzyć dwa obszary, przykładowo jadalnię oddzielić od salonu czy sypialnię od garderoby. Pomysłów aranżacyjnych można znaleźć mnóstwo, wszystko zależy od inwencji twórczej i indywidualnych preferencji.

Styl japoński dobrze sprawdza się w urządzaniu gabinetów Spa, gabinetów kosmetycznych, salonów masażu, gdyż sprzyja relaksowi, kojarzy się z czystością, odnową ducha i ciała.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s